Suroviny (6 osôb): 8 jabĺk, 2 ČL citrónovej šťavy, 1 PL kukuričnej múky, 100 g práškového cukru cesto: 300 g hladkej múky, 1 ČL soli, 175 g masla, 4 PL studenej vody, mlieko na potretie, 1 PL práškového cukru

Postup: Jablká ošúpeme, vyberieme jadrovník, pokrájame na plátky. Vložíme ich do misy, pridáme citrónovú šťavu, múku a cukor.

Cesto: V mise zmiešame cukor so soľou, primiešame maslo a postupne pridávame kvapky vody. Cesto musí rovnomerne zvlhnúť a spojiť sa. Pomúčenými rukami nádobe sformujeme cesto gule a rozdelíme ho na 2 rovnaké časti. Na pomúčenej doske vyvaľkáme cesto, aby prečnievalo asi 4 cm cez okraj zapekacej misy s priemerom 23 cm. Zvyšky cesta odložíme. Na plníme jablkovou plnkou a navrch uložíme kúsky masla. Rozvaľkáme druhý plát cesta a prikryjeme ním jablčnú plnku. Prečnievajúce okraje spojíme, aby zostal okolo rám na ktorom vytvarujeme dookola malé špice. Zo zvyškov cesta vytvarujeme lístočky, ktoré poukladáme navrch do stredu cesta ako ružicu. Celý koláč potrieme mliekom a do stredu urobíme dierku. Posypeme ho práškovým cukrom a pečieme pri 220 st. asi 45 min .